Reorganizacja polskich zbiorów na FamilySearch

Dzisiaj na stronach FamilySearch zreorganizowano zbiory polskich dokumentów i indeksów. Wobec tego warto sprawdzić i zaktualizować swoje linki do często odwiedzanych parafii. Niektóre mogły przestać działać.

Obecnie polskie zbiory zorganizowane są w pięć kolekcji odpowiadających katolickim diecezjom:

  • częstochowskiej
  • gliwickiej
  • lubelskiej
  • radomskiej
  • tarnowskiej

To właśnie z czterech pierwszych diecezji opublikowano ostatnio dużą ilość skanów akt metrykalnych, jak pisałem kilka dni temu. W ramach każdej diecezji, parafie, z których dokumenty opublikowane pogrupowane są z grubsza według starego podziału na województwa.

Ta hierarchia nie jest jednak idealnie skonstruowana i mogą się trafiać błędy. Na forach genealogicznych takie informacje pojawiają się na bieżąco, w miarę jak są znajdowane. Warto więc sprawdzić wszystkie diecezje szukając konkretnej parafii. Może się okazać, że znajdziemy naszą zgubę w zupełnie nieoczekiwanym miejscu.

Na koniec warto podkreślić, że zbiory te zawierają nie tylko zdjęcia, ale też stale rosnący zasób indeksów osobowych w diecezjach lubelskiej i radomskiej. Dzieje się to dzięki pracy genealogów współpracujących z FamilySearch.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *