Nowe akta metrykalne dostępne w sieci

Family Search

Kilka dni temu, na stronie FamilySearch, Mormoni opublikowali bardzo dużą ilość skanów polskich ksiąg metrykalnych. Dotychczas dostępne dla wszystkich były tylko wybrane księgi. Teraz nastąpił przełom i genealodzy uzyskali znacznie szerszy dostęp do dokumentów udostępnionych na stronach FamilySearch.

Cieszyć się mogą przede wszystkim genealodzy z województw: lubelskiego, świętokrzyskiego i śląskiego. Na tych obszarach wykonano najwięcej skanów i teraz stoją one otworem przed każdym badaczem z dostępem do internetu. Skany wykonano z mikrofilmów robionych we wcześniejszych latach. W zależności od parafii zakres dostępnych dokumentów może się bardzo różnić. W niektórych parafiach dostępny jest bogaty zasób z całego XIX w. i początków XX. W większości lubelskich parafii dostępne są księgi od połowy XIX w. Bywa też tak, że dokumentów jest niewiele, lub z danej parafii skanów nie ma w ogóle. Mimo tego, jest to gigantyczny krok do przodu dla badaczy rodzinnych historii.

Archiwa Państwowe

Pod koniec stycznia Archiwa Państwowe opublikowały na stronach www.szukajwarchiwach.pl kolejny zestaw dokumentów z zasobów archiwów w Poznaniu i Lublinie. Łącznie jest to 300 tysięcy nowych skanów.

Narodowe Archiwum Cyfrowe podzieliło się również planami publikacji skanów na pierwsze półrocze 2013 r. Będzie to 2,3 miliona skanów udostępnionych w dwóch turach: w marcu i czerwcu. Szczegóły na stronach NAC.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *