Wrześniowe nowości w Kartotece Przodków

Wrzesień był bardzo owocnym miesiącem pod względem poszukiwań genealogicznych. Kartoteka Przodków wzbogaciła się o sporo nowych danych z aktów metrykalnych oraz indeksów genealogicznych dostępnych w internecie. Szczegóły poniżej.

Województwo kujawsko-pomorskie

Udało się znacznie wzbogacić wywód przodków Janiny Rok zd. Rybickiej. Przedtem byłem w posiadaniu jedynie niektórych o jej rodzicach i dziadkach ojczystych. Obecnie udało się potwierdzić wiele dat, zdobyć imiona dziadków macierzystych, a po stronie ojca, Leonarda Rybickiego, doprowadzić wywód do przełomu XVIII i XIX w. Przewijają się tutaj nazwiska Rybicki, Sarnowski, Kaszyński, Fukert, Brzycki.

Dane o starszych pokoleniach pochodzą z indeksu Poznań Project, więc w przyszłości będą jeszcze weryfikowane z faktycznymi dokumentami.

Województwo lubelskie – rodzina Michalaków

Skontaktowała się ze mną pierwsza osoba, która odnalazła swojego przodka, Jana Michalaka, na tej stronie. Dzięki temu udało się uzupełnić skład jego rodziny o brakującego syna, Antoniego. Swego czasu dość wnikliwie przejrzałem księgi metrykalne Bychawy pod kątem Michalaków, ale  Antoniego nie znalazłem. W korespondencji zostałem naprowadzony na konkretny rok i okazało się, że w akcie urodzenia miał omyłkowo wpisane nazwisko Michalczuk. Dopiero w późniejszym akcie małżeństwa figuruje ono poprawnie. Ten błąd prawdopodobnie pojawił się stąd, że w parafii zaczął posługę nowy proboszcz, który nie znał jeszcze dobrze nazwisk parafian. Akt urodzenia Antoniego był dopiero trzecim aktem spisanym jego charakterem pisma.

Województwo lubelskie – rodzina Poleszaków

Po wielu miesiącach oczekiwania dostałem z USA skany korespondencji sprzed 30 lat, dokumentującej poszukiwania przez PCK jednej z gałęzi rodziny. Poszukiwania w Stanach wtedy nic nie dały, natomiast dzięki tym listom udało mi się ustalić trochę więcej o pochodzeniu Franciszki Rybka zd. Poleszak. Była to gałąź leżąca odłogiem od pewnego czasu. Dopiero teraz udało się ustalić, że danych trzeba szukać w parafii Krzczonów. Parafia ta na chwilę obecną nie jest zindeksowana w Lubelskich Korzeniach i dlatego osób z tamtych stron brakowało dotąd w wynikach wyszukiwania. Mając jej dokładną datę urodzenia zawartą w otrzymanej korespondencji, byłem w stanie pójść na skróty i odnaleźć co trzeba dzięki niedawno opublikowanym w internecie księgom parafii Krzczonów z lat 1879-1910.

Jedna myśl nt. „Wrześniowe nowości w Kartotece Przodków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *