Jak zacząłem poszukiwania genealogiczne

Genealogią zainteresowałem się w 2008 roku. Na fali rosnącej popularności „genealogii społecznościowej” stworzyłem swoje drzewo genealogiczne w serwisie Moi Krewni. Dnia 1 lipca 2008 r. moje drzewo genealogiczne zawierało 120 osób, w tym 34 osoby spowinowacone i 14 bezpośrednich przodków. Z obecnej perspektywy wygląda to skromnie, ale w owym czasie było to już coś. Wizualizacja wszystkich znanych mi krewnych, ich małżonków i dzieci na jednym drzewie robiła wrażenie.

Po pierwszej fali entuzjazmu, nadszedł okres zastoju. Nie zajmowałem się genealogią aktywnie. Podczas wizyt u rodziny podpytałem czasem o to i owo, ale nie było w tym wielkiego zaangażowania. Coś się zmieniło w roku 2010. Od tego momentu genealogia jest moim wielkim hobby. Cóż to było?

Myślę, że pierwszym powodem była chęć wyjaśnienia kilku zagadek i legend rodzinnych, o których opowiem innym razem. Do tego doszło nieoczekiwane nawiązanie kontaktu z dalekim kuzynem, o którego istnieniu nawet nie wiedziałem, a który już zajmował się genealogią. Zobaczywszy, że ma dane o naszym wspólnym przodku z połowy XIX w., zorientowałem się, że poszukiwania nie kończą się na tym co pamięta babcia. Ewidentnie był sposób, żeby dowiedzieć się więcej.

Pod koniec 2010 roku nawiązałem kontakt z genealogami na Lubelszczyźnie za pomocą ich forów i portali internetowych. W czasie dłuższego urlopu w grudniu miałem czas na obszerniejsze rozmowy z rodziną oraz na pierwszą wizytę w archiwum. Na dokładkę, spróbowałem swoich sił w projektach indeksacyjnych. Grudzień 2010 jest więc dla mnie początkiem poważnego zajmowania się genealogią.

Na dzień 30 sierpnia 2012 w mojej kartotece przodków znajduje się 1239 osób. Oczywiście jedynie część z nich to bezpośredni przodkowie moi lub mojej żony. Pozostałe osoby to dalsi krewni lub powinowaci.

Na koniec pytanie, po co to wszystko? Temat z pewnością rozwinę obszerniej na tym blogu. Na chwilę obecną powiem tyle, że genealogia niezmiennie sprawia mi ogromną przyjemność.

2 myśli nt. „Jak zacząłem poszukiwania genealogiczne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *